Snehové reťaze zvyšujú vašu bezpečnosť – vyberte si tie správne

Jazdíte do hôr aj v zime? Za každých klimatických podmienok? Tak vám rozhodne nebudú stačiť len zimné pneumatiky. Ak chcete jazdiť skutočne bezpečne, budete potrebovať aj snehové reťaze. V žiadnom prípade sa neodporúča používať snehové reťaze v kombinácii s letnými pneumatikami ako náhradu zimných pneumatík pre osobné vozidlá.

Snehové reťaze sa rovnako ako zimné pneumatiky líšia svojou veľkosťou. Odporúčame prekontrolovať vo veľkom technickom preukaze a v návode na použitie vášho automobilu, či k uvedeným pneumatikám výrobca automobilu povoľuje použitie snehových reťazí (či je v podbehoch dostatok priestoru apod.). Správny výber druhu reťazí a ich veľkosti si vyžaduje chvíľu času, avšak bezpečná jazda za to rozhodne stojí.

Snehové reťaze by mali mať vysokú odolnosť, životnosť a jednoduchú montáž a demontáž, mali by byť testované v náročných podmienkach, vďaka čomu vám budú spoľahlivo slúžiť. Vďaka týmto vlastnostiam vám snehové reťaze umožnia bezstarostnú jazdu aj v náročných podmienkach.

Snehové reťaze sa väčšinou predávajú v pároch. Ich najlepší výber je v obchode, kde majú reťaze od rôznych výrobcov a rôznych druhov skladom, pripravené pre okamžité dodanie. Kým ich použijete na svojom aute, v teple domova si preštudujte návod na ich používanie a v pokoji ich skúste na pneumatiky nasadiť.

K najbežnejším a cenovo najdostupnejším druhom jednoznačne patria oceľové reťaze so štvorhrannými, prípadne D článkami. Ak má znížený priestor medzi pneumatikou a blatníkom aj vaše auto, riešením je novinka na trhu – rýchloupínacie snehové reťaze značky MODULA. Ak si prajete snehové reťaze, ktoré by sa ľahko a pohodlne nahadzovali, tieto reťaze naplno spĺňajú nielen túto požiadavku. Sú vyrobené z pevného konštrukčného polyméru, ktorého mechanické vlastnosti v niektorých ohľadoch tromfnú aj kovy. Už nemusíte byť po nahodení snehových reťazí mokrý, špinavý a premrznutý. Poradí si s nimi aj technický antitalent.

Najjednoduchšie sa používajú také reťaze, kde pri ich montáži či demontáži nie je potrebný zdvih či pojazd vozidla. Výhodnejšie sú tiež obojstranne použiteľné reťaze, s ktorými sa nemusíte počas nahadzovania zdržiavať zisťovaním na ktorú stranu ktorú reťaz nahodiť. Ak budete reťaze používať pravidelne, zvoľte si také, ktoré majú automatické dopínanie po rozjazde vozidla.

Snehové reťaze na SUV, offroad, s náhonom 4×4 či dodávku prenášajú vyššie hmotnosti týchto vozidiel. Preto sú zosilnené a majú vyššiu odolnosť.