Hliníkové disky na zimu. Áno či nie?

Niektorí vodiči si myslia, že hliníkové disky známe aj ako alu disky, nie sú vhodné na zimu. Opak je však pravdou, pretože ich môžete pokojne používať počas zimnej sezóny, kedy sa vám budú ľahko čistiť nielen od špiny, ale aj štrku, soli a snehu. Záujem o ne každý rok stúpa, čo je znakom ich obľúbenosti a kvality.

Aké sú ich hlavné výhody?

Každé jedno auto si zaslúži vyzerať dobre nielen počas leta, ale aj v zime. Práve kolesá sú ich dôležitou časťou, ktoré si všimne takmer každý jeden okoloidúci. Ak máte na nich staré plechové disky, dobrý dojem neurobíte ani s tým najnovším a najdrahším autom. Samozrejme, tie plechové k novým typom už vôbec nesedia a preto ich nahradili hliníkové disky. V prípade, že nesledujete zmeny cien a ich stúpajúce či klesajúce trendy, tak treba povedať, že rozdiel medzi puklicami a elektrónmi už vôbec nie je taký veľký, ako kedysi. Jednou z najväčších výhod alu diskov je používanie nových technológií v rámci povrchovej úpravy s trojnásobným lakovaním, ktoré im dopraje omnoho väčšiu odolnosť. Disky sa tak nepoškodia od chemického posypu a ani od menšieho nárazu. Hliník na každom aute nielenže vyzerá lepšie, ale dodá mu aj reálnu hodnotu. Nie je ničím výnimočným že tieto disky budú aj po dlhých rokoch vyzerať ako nové, pretože nekorodujú tak, ako puklice.

Aké disky sú vhodné na zimu?

Je známe, že na zimu je vhodné zvoliť menšie zimné pneumatiky a to isté platí  aj pri diskoch. Dôvodom je, že pri zlom povrchu vám kolesá s menším priemerom zvýšia komfort z jazdy a tým pádom aj bezpečnosť. Dobré je zvoliť nielen menšie číslo pneumatík, ale aj vyššie gumy. Tie majú lepší záber v snehu alebo v blate a dokážu prejsť aj cez nespevnené povrchy. Aby ste predišli zachytávaniu sa snehu alebo vody v diskoch, zvoľte jednoduchší dizajn s menším počtom lúčov. Čím je disk otvorenejší, tým menej sa v ňom zachytáva  soľ a špina a tým pádom ich budete musieť menej častejšie umývať. Vo všeobecnosti teda platí, že ak porovnáme hliníkové disky s plechovými, tak sú lepšie vo všetkých smeroch. Či už je to pevnosť, odolnosť, dizajn, ľahšie čistenie  alebo lepšie chladenie bŕzd, s alu diskami budete omnoho spokojnejší. Ak by ste hľadali disky určené priamo na zimu, tak ich nenájdete. Žiadne na svete sa totiž nevyrábajú špeciálne na použitie počas zimného obdobia, no ak chcete to najlepšie, pozerajte na kvalitu a hrúbku laku.  Najlepším riešením, ako odolať soli a štrku je kompromis medzi pružnosťou a hrúbkou vrstvy laku. Samozrejme, disky musíte prispôsobiť aj konkrétnym pneumatikám, ktoré máte na vozidle obuté alebo sa chystáte obuť. Ak si neviete dať rady s výberom nových gúm, odporúčame pozrieť si testy pneumatík, ktoré každý rok pripravuje renomovaná inštitúcia ADAC a rôzne motoristické magazíny. Keďže sú veľmi dôveryhodné, môžete sa pri výbere pokojne riadiť ich výsledkami.